- 07.10.2020
- 1069 Переглядів
- 0 Коментаріів
Кінець вересня – початок жовтня. Погода нагадує про скорий прихід холодного сезону, який триватиме півроку. Східні вітри чергуються із західними, приносячи із собою дощову, холодну погоду чи навпаки сонячну і відносно теплу. Холодні ранки вкривають густим туманом усю рівнину, ховаючи в собі половину села. Інша половина постає на пагорбі, ніби туманний острів, звідки видніються темні силуети хатин, з димарів яких підіймається густий дим – прокидаючись зі сну під голосний спів півнів, люди починають кочегарити в печах, щоб прогріти застиглу за ніч домівку.
Вся природа, поглинута туманом, ніби завмирає і тільки з першими променями сонця туман розсіюється ранковим вітром і природа починає оживати: спершу лунають співи ранніх птахів, згодом чути крики сорок і ворон, які покидають присільські території і вирушають на поля харчуватися ягодами і насінням і тоді уже однотонні звуки замінюються шумом ревів корів, яких ведуть на пасовисько, гуркоту моторів тракторів, бензопил… Село готується до зимівлі.
І кожного суботнього ранку я вирішаю для того, щоб відпочити від роботи, шуму і суєти, побути наодинці із природою і отримати від неї щедрі дари так, ніби приїжджаєш до бабусі в гості.
Вкінці вересня я вирушив до осіннього лісу у пошуках опеньків. Ліс у цей час все ще утримує свої зелені барви, проте поодинокі дерева вже встигають скидати під дувом вітру жовті листя. Осінні дощі плекали надію на появу осінніх грибів, тож я спершу вирішив пройтися грибними місцями перш, ніж вирушити у глибокі віддалені лісові яри, де зазвичай і ростуть опеньки. Пройшовши лісами і полями, я так і не знайшов жодного гриба, на диво, не було навіть червоняків і підберезників, які полюбляють рости на полях, зарослими осиною та березами, навіть без дощу, задовольняючись ранковою росою, - проте і їх не було. Так нічого і не знайшовши, я вирушив до ярів. Проходив скрупульозно кожен яр в низинах гори, пройшовши близько 4 км, але жодного натяку на підпеньки не було. Деколи доводилося пробиратися через запущені ділянки ярів з суцільно поваленими деревами, зарослими непрохідними чагарниками, замуленими болотами. Та відколи виявив неподалік мисливців за косулями, вирішив не провокувати ризиковану ситуацію, поводився шумно і уникав хащів, хоча можливо я їм і зіпсував полювання своїм шумом: на болоті знайшов зовсім свіжий слід косулі. 5 годин безперервних пошуків не принесли ніякого результату.
Уже повертаючись додому, коли виходив із одного з ярів, рухаючись на вершину пагорба, в ділянці лісу, де яр тільки починався, вперше за день виявив старий пень із грудкою підпеньків. Дуже зрадів і почав обстежувати навколишнє середовище, проте в цьому ярі більше нічого не знайшов. По дорозі зайшов у початок ще одного яру, там знайшов повалене дерево, з кореня якого і на стовбурі росло досить багато опеньків. Збирав тільки молоді і середнього віку, старі залишав, щоб не місилися у пакеті. В третьому ярі, також на ділянці його утворення також назбирав достатньо опеньків. А у всіх цих ярах я ж бродив пів дня! Мабуть, цього разу гриби вирішили рости не там, де більш волого, а навпаки, де більш сухо, на вершині пагорба, де яри утворюються, де ще немає численних підземних джерел, які на шляху яру перетворюють його у потічок, який впадає у ріку.
У лісі зустрів декілька десятків квітів анемони – квітки, яка весною суцільно вкриває всю землю лісу білим покривалом. Ностальгічно пригадало весну.
Вийшовши з лісу, спустився одним із ярів до поля, де весною бушкрафтив і де було зведене моє зимово-осіннє укриття. На диво воно більш-менш уціліло після літа, дещо розвалилося через підтоплення яровим потічком, який через червневі повені перетворився був у «гірський» потік і який буквально зніс частину ґрунту, де я весною полюбляв сидіти.
Розклав речі, розвантажив рюкзак, розпалив вогонь за допомогою осмолу і відсирілих від дощу, але легкозаймистих гілок смереки, якими я останній раз вкривав укриття. Сьогодні випробував нову трісочницю із нержавіючої сталі. Це аналог моєї попередньої трісочниці в стилі міні-мангалу, проте зі старою я був змушений попрощатися і відправив її у ящик із своїми використаними речами, якого я називаю «музей». Цей «ящик із іграшками» мені колись допоможе пригадати приємні моменти моїх походів, стане на той час уже артефактами, вантажним спорядженням, яке я буду цінувати як реліквії. Єдиною причиною, чому я відмовився від попередньої трісочниці – вона потребує елементарного догляду, а саме – просушки після походів, на що я на жаль не був здатний через лінь. Часто в дощову погоду моє спорядження було вологим, вдома витягував усе і просушував, як і трісочницю, але не розкладав її по запчастинах, а так в чохлі і сушив. Це призвело до появи ржавчини, з якою мені просто набридло боротися.
Хоч на годиннику була 13:00 год., це час мого щоденного сніданку – швидше я не люблю харчуватися, окрім кави. В своєму старенькому армійському котелку (якого я ще не збираюся відправляти в «музей») я приготував собі суп із вермішелі швидкого приготування, гречаних пластівців і нарізаних сосисок. Опісля ще пожарив декілька сосисок.. В якості напитку приготував собі ягідний чай із свіжої хвої сосни та смереки і шипшини, яких зібрав під час пошуку грибів.
Поки снідав, дощ уже перестав падати. Трохи відпочивши, я зібрав речі і вирушив додому, по дорозі назбиравши трохи шипшини (близько літра) для поповнення зимових запасів.
У наступні вихідні дні я вже вирушив на ріку спробувати вполювати якусь дичину на випадок появи перших перелітних пернатих.
Перед вихідними цілий тиждень сильно дощило, вода у ріці піднялася приблизно на 1 метр, маючи забродні чоботи, я все таки не зміг на броді перейти ріку - дуже сильна течія, та й висота чобіт із халявами майже дорівнювала рівню води - по-любому замочив би ноги. Тому був змушений бродити по березі ріки від села, місце не дуже перспективні - мало місць із доступом до ріки, все заросло густим тереном і глодом. Погода була відносно тепла, туману не було, був сонячний погожий день. Обійшовши доступні ділянки ріки, я так нічого з води не підняв. Жодних перельотів не бачив, хоча в минулі роки уже у цей час можна було спостерігати ключі диких гусей.
Щоб не марнувати даром часу, при кожній можливості підзбирував трохи осінніх ягід: шипшину, терен і глід. Благо, цього року врожай дуже навіть непоганий. З чим я частково пролетів - це із тереном. Останній раз був на ріці в середині вересня, - тоді терен був ще не дозрілим, частково зеленим, твердим. Я збирав поодинокі ягоди більш-менш зрілих ягід і штучно підморожував у морозильці і потім сушив. Цього дня я з неприємністю виявив, що більша частина плодів терену по невідомих мені причинах зіпсувалася. Ягоди містили суцільні тріщини, при спробі зірвати - розлізалися в руках, не тримаючи форми. З усього, що я знайшов - це дві жмені цілий, якісних ягід.
З шипшиною і глодом проблем не було - всі ягоди уже дозрілі, цілі, тверді, аж приємно збирати. Для збору ягід я використовую підсумок, який кріпиться до пояса штанів. Дуже зручна і практична штука - є кишеня для телефона, кармани для огнива, дрібних речей. І головне - торбина завжди під рукою, в будь-який момент зриваєш по трохи ягід і кидаєш у підсумок. Коли назбирується достатньо ягід, пересипаю їх у рюкзак і торбина готова для нового збору.
Після збору ягід, зважаючи на нульовий результат полювання, я вирішив зробити привал і опісля повертатися додому. Розпалив вогонь, приготував каву, сосиски, поснідав і вирушив додому. Вдома побув хвилин 20 і, відчуваючи у собі ще сили, вирушив до лісу, пройтися ярами у пошуках опеньків. Та скільки б я не ходив, по тих же місцях, де в минулі вихідні назбирав підпеньків - цього разу жодного гриба не знайшов! По дорозі зустрів дві "баранячки" і все. Вийшовши з лісу, назбирав ще літр шипшини і з тим повернувся додому. На цьому мої пригоди зарешилися.
Опеньок справжній (їстівний) |
Опеньок справжній (їстівний) |
Опеньок справжній (їстівний) |
Опеньок справжній (їстівний) |
Не їстівні опеньки (Опеньок несправжній) |
Анемона |
Клавуліна (їстівний низької якості гриб) |
Клавуліна (їстівний низької якості гриб) |
Мабуть опеньок сірчано-жовтий, не їстівний |
Мабуть опеньок сірчано-жовтий, не їстівний |
Опеньок справжній |
Опеньок справжній |
Популярні публікації
Будьте першим, поділіться своєю думкою з іншими.