- 27.07.2019
- 10527 Переглядів
- 0 Коментаріів
Креса́ло — пристосування для отримання відкритого вогню. Мало широке поширення до кінця XVIII — початку XIX ст., коли було винайдено сірники. На сьогодні користується популярністю серед туристів. Найпростіше кресало складається з власне кресала (як правило — напилка з дуже дрібної насічкою), «кременю» (зазвичай — мінерал, діоксид кремнію SiO2) і трута. Сніп іскор, які отримують від удару кременю по кресалу, запалює трут, в подальшому тліючий трут роздувається, а при хорошій якості трута — негайно спалахує полум'я.
Кресало (також «різало» і «тесало» — від «кресати», «кромсати», тобто «різати») являє собою смужку загартованої сталі. При ударі об кремінь з металу кресала виколюють (вирізаються) дуже дрібні стружки, і так як при різанні матеріалу розвиваються значні локальні температури (900—1100 ° C), то розігріті найдрібніші стружки негайно спалахують, взаємодіючи з киснем, що містяться в повітрі. До певної міри цей процес схожий з шліфуванням будь-якого сталевого предмета на точильному камені, де, як відомо, дрібні стружки заліза спалахують на повітрі, утворюючи сніп іскор. Згодом кресало було замінено спеціальними пірофорними сплавами. На теперішній час найбільш поширеним пірофорним сплавом є фероцерій — сплав заліза, лантану, церію, суми лантаноїдів і магнію. Такий сплав називається огнивом і він дозволяє висікати іскру з температурою до 3000 градусів. У наш час поняття "кресало" і "огниво" змішалися, тому слід відрізняти "кресало" (кована загартована сталь) від "огнива" (фероцерієвий сплав).
В якості «кременю» здавна застосовується природний мінерал кристалічного і аморфного кремнезему (SiO2) — оксид кремнію (IV). Цей мінерал часто пофарбований оксидами заліза і марганцю в різні кольори, з плавними переходами між ними. Добираючи форму і якість «кременю» керуються тим, що розміри його повинні відповідати доброму утриманню його рукою (довжина 4-5 см, товщина 2-3 см), на поверхні «кременю» не повинно бути видимих тріщин (бо матеріал дуже крихкий) або шаруватої структури (для виключення намокання в обсязі). Кращому викресанню іскри сприяє наявність в кремені гострих крайок. Цими крайками і вирізається дрібна стружка металу з кресала, що спалахує при взаємодії з киснем.
Техніка запалювання кресалом
Техніка запалювання кресалом досить проста, але, в той же час, вимагає певного досвіду і достатньої сухості і якості застосованих компонентів. При спробі запалити трут проводяться наступні дії: сухий трут укладається на будь-яку поверхню з горючих матеріалів, «кремінь» утримується нерухомо рукою в безпосередній близькості від трута (відстань 1-2 см), після цього кресало, що утримується іншою рукою і притиснуте до поверхні «кременю», приводиться в рух. Швидкість кресала повинна бути досить високою і нагадує різкий поштовх, при якому відразу утворюється сніп яскравих жовто-помаранчевих іскор, які і підпалюють трут. Далі тліючий трут роздмухується, а при хорошій якості трута — негайно спалахує полум'я.
Придбати кресало чи огниво можна тут: крамниця бушкрафт
Схожі матеріали
Популярні теми
Будьте першим, поділіться своєю думкою з іншими.