Головне меню
Їстівні дикорослі рослини в природі

    Кропива

Молоді пагони вживаються на зелені щі, пюре, салати. Виростає, в основному, в зоні помірного клімату в Північній і (рідше) Південній півкулях. Найбільшого поширення в Україні мають Кропива дводомна і Кропива пекуча.

З кропив'яного полотна на Русі і в інших країнах шили дуже міцні вітрила, а ще - найміцніші мішки, чували і кули з грубої кропив'яної тканини, "кропив'яники".

У Японії кропив'яний джгут в поєднанні з шовком був головним матеріалом у виготовленні дорогих самурайських обладунків, з задерев'янілих стебел робили щити, а з найміцнішого кропив'яного волокна, крученого і натертого воском, - тятиви для луків.

До речі, кропивою можна перекладати спійману рибу, вона довше залишиться свіжою.

 

 

 

   Щавель (звичайний і кінський)

До складу щавлю входять вітаміни С, В1, К, каротин, ефірні масла; у великій кількості в ньому містяться органічні кислоти (дубильна, щавлева, пірогаллова та інші), а також мінеральні речовини (кальцій, магній, залізо, фосфор).

Для лікування або профілактики тих чи інших захворювань використовують всі частини рослини.

Щавель застосовують так само при лікуванні авітамінозів, цинги, анемії.

Листя і плоди щавлю надають терпку і знеболювальну дію, ранозагоювальну, протизапальну.

Росте по всій території України.

 

 

 

    Ревінь дикий

Йде на кисло-солодкі киселі і варення, відноситься до сімейства гречаних.

Зростає по скелях і кам'янистих схилах в нижніх частинах гірських хребтів, заходить також у нижні частини альпійського пояса.

Ревінь широко поширений в Азії від Сибіру до Гімалайських гір і Палестини, а також вирощується в Європі.

У медицині використовують коріння і кореневища ревеню, що містять глюкозиди, які визначають проносні властивості ревеню, і дубильні речовини, які надають в'яжучу дію і поліпшують травлення.

Їстівне тільки стебло ревеню, листя і корінь ревеню вважаються отруйними.

 

 

 

   Стрілолист

Росте у воді, біля берегів річок, ставків і озер, на заболочених місцях.

У їстівних підводних бульбах рослини містяться до 35 % крохмалю, 10,5 % білків, 0,5 % жиру, більше 3 % цукрів, дубильних речовин. У сухому вигляді в бульбах до 55 % крохмалю і близько 9 % цукристих речовин.

У їжу вживають бульбоподібні корені, що розвиваються восени на кінцях пагонів. рідко - кореневища. Зварені або спечені бульби за смаком нагадують каштани, сирі - горіхи, печені - картоплю.

Для тривалого зберігання бульби нарізують кружечками і сушать на повітрі, а для помелу на борошно підсушують в печі.

 

 

 

 

   Очерет

Росте по берегах водойм, часто на значній глибині - до півтора метрів, зустрічається на болотах і заплавних полях, в близькості від грунтових вод в лісах і на солончаках.

Найбільш цінним для харчового застосування довге м'ясисте кореневище очерету, що містить крохмаль (понад 50%), вуглеводи (до 15%) і клітковину (до 32%). Найбільша кількість цих речовин кореневище містить пізньої осені та ранньою весною.

Кореневища їдять сирими, печуть, смажать; на смак вони ніжні і солодкуваті.

У голодні роки і періоди тривалих неврожаїв кореневища викопували, сушили, розмелювали на борошно, яке у великій кількості додавали до пшеничного та житнього (до 90% по масі). Однак тривале вживання такого хліба (мабуть, внаслідок високого вмісту клітковини в очеретяної борошні) викликало небажані наслідки: набрякання животів, відчуття тяжкості і біль. Спосіб відділення крохмалю від грубої клітковини поки не розроблений.

Підсмажені кореневища використовують як сурогат кави.

 

 

 

 

   Рогіз широколистий

Повсюдно зустрічається на берегах водойм і заплавних луках. Багатьом знайомі його своєрідні чорно-бурі оксамитові суцвіття на довгому (до 2 м) прямому стеблі. Багато хто помилково називають його очеретом, але вони навіть не одного сімейства. Поширений рогіз широко, по всій європейській частині країни, на Уралі, Кавказі, в Україні, в Сибіру і Середній Азії.

У кореневищах містяться до 46 % крохмалю, до 24% білка, 11% цукрів, дубильні речовини, в листі - аскорбінова кислота, в насінні - жирне масло. У народній медицині кореневища застосовують при дизентерії, листя - як ранозагоювальний і кровоспинний засіб.

У голодні роки рогіз був одним з найважливіших джерел живлення. У їжу використовували і використовують донині кореневища і молоді стебла. Збирають молоді пагони, що ще не вийшли із землі. Перед вживанням їх відварюють у підсоленій воді. На зиму маринують. З кореневищ і молодих стебел готують супи, пюре, їх тушкують з картоплею, використовують як приправу до м'ясних, рибних, грибних і овочевих страв.

Найчастіше зараз використовують в їжу печені кореневища. З них можна приготувати борошно, хліб, оладки, бісквіти, галети, кисіль та інші вироби. Для приготування борошна коріння попередньо розламують на шматочки товщиною до 0.5 см, висушують і подрібнюють.

Підсмажені кореневища можуть заміняти натуральну каву. Проростки рогозу, що нагадують цибулини, смачні в сирому вигляді. Кореневища збирають восени або навесні, коли в них багато крохмалю. Висушені, вони можуть довго зберігатися.

 

 

 

 

   Камиш озерний

В Україні зустрічається близько 20 видів. Відомо, що його стебла і кореневища містять до 48% цукру, до 6% протеїну, 3% жиру.

Їстівні кореневища очерету. Якщо кореневище подрібнити і варити 40-50 хв, то вийде солодкий відвар. Проварюючи відвар на слабкому вогні, можна приготувати густий і ще більш солодкий сироп.

Прикореневу білу частину молодого очерету їдять в сирому вигляді. Вони придатні в їжу як сурогат хліба. З висушеного кореневища отримують борошно, яке додають до зернового для випічки хліба.

У похідних умовах кореневище очерету можна спекти на вугіллі або в золі. Людям, які опинилися в екстремальних умовах, не загрожує голод, якщо поблизу є очерет.

У народі очерет називають "порізтравою". Очищене від шкірки кореневище прикладають до свіжої рани, і кров зупиняється.

 

 

 

 

   Кульбаба

Часто використовується для приготування салатів і борщів. Підсмажені корені можуть служити сурогатом кави. Для туристів кульбаба безсумнівно здатні урізноманітнити харчування. Хто пробував її на смак знає, що вона досить гірка. Для того щоб прибрати цю гіркоту, досить обшпарити її окропом і витримати кілька годин у холодній підсоленій воді.

З кульбаби дуже легко приготувати салат, робиться він так: попередньо обшпарюємо листя, додаємо дрібно нарізані листочки іван-чаю, кропиви. Все це перемішуємо.

З коренів роблять "кавовий" напій за наступним рецептом: копаємо коріння, ретельно обмиваємо, дрібно нарізаємо, підсмажуємо до темно-бурого кольору. Потім подрібнити в кавомолці і приготувати так само як каву. Такий напій дуже корисний.

 

 

 

 

   Іван-чай

Зустрічається повсюдно в помірному кліматі Північної півкулі. Росте на вирубках, узліссях, серед чагарників.

Іван чай широко відомий як сильний антиоксидант і використовується для очищення організму від шлаків і токсинів. У лікувальних цілях застосовують як листя іван чаю, так і його квіти.

Жителі Далекого Сходу застосовують іван-чай при хворобах горла, кровотечах, запорах, а також як протизапальний і в'яжучий засіб. У тибетській медицині траву, коріння і квітки використовували як протизапальний засіб при захворюваннях шкіри і слизових оболонок.

З молодих пагонів і листя іван-чаю готують салати, супи, а свіжі корені можна вживати в сирому або вареному вигляді замість спаржі або капусти.

З висушених коренів готують борошно, випікають хліб, оладки і коржики, а підсмажені корені використовують для приготування "кави".

Висушені листя заварюють і отримують міцний і смачний чай.

 

 

 

 

    Сусак зонтичний

Росте в стоячих водоймах і у повільних поточних річках.

Кореневища багаті крохмалем - до 60% і білком - 13,4%, в них містяться цукри, жири, в листі - аскорбінова кислота. Висушені кореневища містять 4% жиру, 13,5% білка і 60% вуглеводів. Крім того, в рослині виявлена клітковина - 7,1% і зола - 6,7%. У народній медицині кореневища використовували як проносне, сечогінний, відхаркувальний, протизапальний засіб.

З давніх часів сусак відомий як дуже цінна харчова рослина, його називали якутським хлібом. Люди йшли до мілководних заток, озер, канав, виривали з коренем сусак, відокремлювали крахмалоносне кореневище, промивали його у воді і спочатку підсушували на вітрі.

Кореневище досушували у печах, товкли, мололи, робили крупу та борошно, з якої пекли хліб, варили каші, готували каву і кавові напої. З 1 кг сухих кореневищ отримують 250 г борошна жовтувато-білого кольору і приємного солодкуватого смаку, що нагадує борошно з необідраної пшениці. У цю муку зазвичай додають 30% житнього чи пшеничного борошна. У голодні роки з сусака зонтичного пекли хліб.

Заготовляти кореневища сусака краще восени або навесні до цвітіння, коли вони містять велику кількість крохмалю. Смачні та поживні коріння печуть на вогнищі.

 

 

 

 

   Лопух

Поширений майже по всій території України. Росте по пустирях, на сміттєвих місцях, біля житла, в городах і садах.

Завдяки наявності інуліну (полісахарид) і білка коріння лопуха використовуються в їжу. Розмелені в борошно, вони можуть додаватися в тісто при випічці хліба. Їх можна вживати в їжу вареними, печеними, смаженими, свіжими; можна замінювати картоплю в супах, робити котлети, коржики.

Коріння варять з кислим молоком, оцтом, щавлем, причому інулін піддається гідролізу з утворенням цукру - фруктози. При цьому виходить кисло-солодке повидло. Підсмажені корені можуть служити сурогатом кави або замінювати цикорій.

У Японії лопух обробляється в якості городньої культури під назвою "гобо".

Блокадний делікатес. Цей приголомшливо простий рецепт узятий з унікальної книги, виданої в блокадному Ленінграді в 1942 році для небагатьох, ще залишилися в живих. У рецепті не випадково опущена неодмінна умова - корінь попередньо вимити. Води не вистачало навіть для пиття. Не зазначена і заправка - її просто не було. Ось цей рецепт: "Коріння лопуха відварити, нарізати невеликими шматочками. Подавати заправленими соусом".

 

 

 

 

   Черемша

У дикому вигляді може рости аж до тундрової зони. Виростає здебільшого в тінистих лісах в долинах поблизу річок. У черемші містяться 89% води. 1, 4% золи, 2.4% білків, 6.5% вуглеводів, 1% клітковини, 0,1% органічних кислот, 4 % каротину і вітаміни групи В.

У черемші здавна слава надійного лікаря. Рослина володіє сильними фітонцидними, антибіотичними, тонізуючими, антиатеросклеротичнними. ранозагоювальними властивостями. Це прекрасна антицингова ранньовесняна рослина.

Найкраще їсти черемшу свіжою в салаті. Апетитна черемша з чорним хлібом і сіллю. З неї варять дуже смачні ранньовесняні щі і супи, готують фарші. Використовують її і як приправу до м'ясних і рибних страв, і як начинку для пирогів.

У багатьох місцях черемшу заготовляють про запас: квасять, солять і маринують, а дрібно порубані сушать на сонці. Використовують в харчуванні і цибулини цих рослин. Листя черемші схожі з листям отруйної рослини конвалії, тому при зборі потрібна деяка акуратність.

 

 

 

 

   Кислиця (заяча капуста, зозулина конюшина)

Цю невелику траву висотою до 10 см можна зустріти в сирих хвойних і листяних лісах в Європейській частині і в Сибіру.

Багатьом вона знайома з дитинства по витонченому обрису листочків, ніби складаються з трьох світло-зелених сердечок. У 100 г сирої маси листя кислиці міститься до 100 мг вітаміну С, багато щавлевокислого калію, яблучної і фолієвої кислоти. Вони мають різкий, кисло-терпкий смак і можуть використовуватися в салатах, вінегретах і щі замість щавлю.

З кислиці готують кислуваті прохолодні напої. Знайти кислицю можна і взимку під снігом. Вона така ж зелена і смачна.

 

 

 

 

   Щириця (або амарант)

Цей бур’ян росте на полях, в садах, городах та на узбіччях доріг, насипів. Любить вологі місця. Ця рослина багата на білок, вітаміни та мікроелементи. Придатні до їжі всі частини рослини. В листі може бути підвищений рівень нітратів та щавлевої кислоти, тому перед вживанням амарант варто відварити (відвар пити не рекомендується). В крайньому випадку рослину можна вживати в сирому вигляді.

 

 

 

 



 

Лісові ягоди (чорниця, малина, суниця, ожина)
Листя та ягоди лісових рослин можна заготовлювати та заварювати з них чай. Найбільше корисних речовин містить листя в період цвітіння. Листя збирають та висушують в тіні на свіжому повітрі. Ягоди заливають окропом свіжі або висушені. Відвари з засушеного листя і плодів п’ють при розладах шлунку та застуді. Як лікарський засіб також використовують сушені пагони. Якщо нема змоги заготовлювати чай, можна відварювати свіже листя та ягоди. Щоб приготувати настій, листя та ягоди заливаються окропом і настоюються півгодини.

Ромашка
Ромашковий чай має заспокійливі властивості та помагає травленню. Для чаю використовують свіжі або засушені квіти. Дві столові ложки засушеної (4 ст. л. свіжої) ромашки заливають склянкою окропу та настоюють 5 хвилин.

 

 

Цикорій
Добре відомий замінник кави. Коріння рослини збирають восени або ранньою весною, висушують та перемелюють. Кава з цикорію готується так само, як і звичайна з кавових зерен, з розрахунку півтори чайної ложки цикорію на одну чашку води.

Соняшник
Мало кому відомо, що таке незвичне застосування має лушпиння соняшника. Щоб приготувати замінник кави, лушпиння підсмажують та перемелюють.

М’ята
Заливають окропом та настоюють свіже листя м’яти. Чай з м’яти допомагає при болю в шлунку та в грудях, покращує сон.

Шипшина
Плоди шипшини збирають наприкінці серпня і у вересні, коли вони повністю достигають. Шипшину висушують в добре розігрітій печі з вільним доступом повітря, щоб ягоди не підгоріли. Чай з сушених ягід шипшини має сечогінну дію, покращує травлення та містить багато вітамінів. Щоб приготувати чай, 3 ст. л. ягід відварюють у літрі води 10-15 хвилин, або настоюють в термосі упродовж години.

Липа
Суцвіття липи збирають, коли більшість квіток на дереві вже розцвіло, але ще не з’явилися плоди. Столову ложку сухого липового цвіту заливають склянкою окропу та настоюють 15 хвилин. Липовий чай покращує травлення, знімає запалення, він допомагає при застуді, бронхіті, а також має заспокійливі властивості.

 


Увага! Яких рослин треба уникати.

Якщо ви не можете точно визначити, чи перед вами отруйна рослина, краще перестрахуватися і не їсти її. Ось найпоширеніші ознаки отруйних рослин:

  • молочний чи безколірний сік
  • шипи, пух чи колючки
  • квасоля, цибулини чи насіння в стручку
  • гіркий чи мильний присмак
  • листя, схоже на кріп, моркву чи петрушку
  • деревина чи листя має “мигдалевий” запах
  • колоски із рожевими, фіолетовими чи чорними вусиками
  • трилисники

Багато отруйних рослин мають одну чи більше таких ознак. Зверніть увагу на те, що деякі з цих ознак можуть зустрічатися й у їстівних рослин. Тому переконайтеся, що ви точно знаєте, яка перед вами рослина, перед тим як вживати її у їжу.

Популярні теми

02.03.2018, 19:41
МОХ
20.02.2016, 16:26
6 ДЕРЕВ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ ВАМ ВИЖИТИ
23.07.2019, 09:26
Як соснові голки і кора допоможуть вижити вам в зимових умовах
07.11.2018, 15:36
5 способів використання соснової смоли
Поки що ніхто не залишив свій коментар.
Будьте першим, поділіться своєю думкою з іншими.
avatar